2005 Advancement Certificates Awarded

 

 

USA
2005
116 Total for year

Novice  74 students

Ada Co - Spier, Carolyn
Ada Co - Briggs, Tommy
Ada Co - Wilson, Jim
Anchorage Police - Mosley, Howard
BAMRU - Schott, David
Benton Co - Torgerson, Travis
BLM - Finlayson, Tristia
Cache Co - Christoffersen, Greg
Cache Co - Christoffersen, Kurt
Cache Co - Griffin, Cory
Cache Co - Hendricks, Clint
Cache Co - Jones, Charles
Central lakes SAR - Sievert, Sharolyn
Columbia Co - Kirkpatrick, Jennifer
Davis Co - Cate, Rob
Davis Co - Curry, Jason
Itasca Co Sheriff's - Barta, Rick
Itasca Co Sheriff's - Clark, Roger
Itasca Co Sheriff's - Comstock, James
Itasca Co Sheriff's - Deaner, Jeffrey
Itasca Co Sheriff's - Frandsen, Art
Itasca Co Sheriff's - Frandsen, Ricky
Itasca Co Sheriff's - Kessler, Lee
Itasca Co Sheriff's - Longoria, Lee
Itasca Co Sheriff's - Lovdahl, Todd
Itasca Co Sheriff's - Niemala, Jeff
Itasca Co Sheriff's - Nordquist, Krist
Itasca Co Sheriff's - Stitt, Mike
Itasca Co Sheriff's - Thompson, Harlow
Itasca Co Sheriff's - Washburn, Joseph
Malheur Co - Belnap, Bob
Malheur Co - Collins, Patty
Malheur Co - Davis, Jim
Malheur Co - Smith, Jarred
Malheur Co - Wilson, Clayton
Malheur Co - Wintle, Tina
Marion Co - LaCourse, Isabel
Marshall Co - Baird, Bob
Marshall Co - Beito, Jack
Marshall Co - Efteland, Judy
Marshall Co - Helm, Sue
Marshall Co - Hible, Anita
Marshall Co - Hille, Julie
Marshall Co - Hille, Roger
Marshall Co - Horning, Curt
Marshall Co - Horning, Janna
Marshall Co - Johnson, Kathy
Marshall Co - Kay Stinar, Mary
Marshall Co - Kliner, Bob
Marshall Co - Nowacki, Terry
Marshall Co - Stinar, Daniel
Multnomah Co - James, Joel
Nevada Co - Lauer, Kathy
Placer Co - Wurzberger, Clark
Sawyer Co - Geiger, Danielle
Sawyer Co - Haskell, Todd
Sawyer Co - Hayes, Greg
Sawyer Co - Humphrey, Jeremy
Sawyer Co - Johnson, Brenda
Sawyer Co - Johnson, Jeff
Sawyer Co - Kahl, Floyd
Sawyer Co - Landon, Craig
Sawyer Co - Levy, Justin
Sawyer Co - Rogers, Patrick
Sawyer Co - Rogers, Sonja
Sawyer Co - Snell, Jason
Sawyer Co - Snell, Jon
Shasta Co - Cole, Robert
Sonomo Co - Ellis, Steve
St Louis Co - Achartz, John
St Louis Co - Bee, Tony
St Louis Co - Shenett, Jonathan
STAR Dogs - Dahlin, Terri
Wasco Co - Hamilton, Terry

Signcutter  5 students

Benton Co - Balzer, Mark
Benton Co - Bartlett, Jill
Jefferson Co - Taylor, Jim
Umatilla Co - Byrnes, Gordon
Umatilla Co - Good, Jan

Track Aware  18 students

Ada Co - Briggs, Tommy
Benton Co - Arquette, Anne
Benton Co - Garono, Ralph
Cache Co - Barker, Garth
Cache Co - Christoffersen, Kurt
Cache Co - Peery, Samuel
Cache Co - Stone, Kate
Central Koutenay - Bjorkman, Bart
Columbia Co - Benes, Laurie
Columbia Co - Kirkpatrick, Jennifer
Jefferson Co - Ingham, Ann
Linn County Sheriff - Kier, Kevin
Malheur Co - Collins, Norm
Malheur Co - Duckworth, James
Nevada Co - Woodland, Scot
Placer Co - Glabas, John
Placer Co - Magnuson, Ross
Placer Co - Saum, Roberta

Tracker I   13 students

Klamath County - Glen Vest
Shasta Co - Robards, Wendy

Cache Co - Curtis, Guy
Cass Co - Bolstead, Chris
Central Koutenay - Bjorkman, Bart
Deschutes Co - Williams, Barb
Idaho Co - Scovel, Kris
Nevada Co - Schramm, Peter
Sawyer Co - Ortery, Andy
Sawyer Co - Sanchez, Mike
Shasta Co - Robards, Kip
St Louis Co - Drozdowski, David
Vilas Co - Hensley, Mykl

Tracker II   6 students

Klamath Co - Patterson, Arthur
Shoshone Co - Clemens, Loren
St Louis Co - Mankowski, Tim
St Louis Co - Oven, Ted
St Louis Co - Slatten, Rick
Teton Co - Baird, Gary

Canada
2005 
56 Total for year

Novice  17 students

Brazeau Regional - Allchurch, Louise
Brazeau Regional - Drebert, Don
Brazeau Regional - Drebert, Karen
Brazeau Regional - Gusek, Jim
Brazeau Regional - Gusek, Roxanne
Brazeau Regional - Herold, Debra
Brazeau Regional - Jean, Yvonne
Brazeau Regional - Rode, Cheyanne
Kelowna - Jacobs, Paul
Klondike SAR - Johnston, Penny
Klondike SAR - Kushmirak, Kevin
Klondike SAR - Millar, David
Klondike SAR - Seatter, Val
Klondyke Trail SAR - Vieira, Nicholaus
Lesser Slave Lake - Pardell, Philip
Nanaimo - Baker, Karl
Parkland SAR - Haw, George

Signcutter  4 students

Barriere - Rathbone, Carrie
North Peace - Stones, Anthony
Quesnel - Carmichael, Colin
Vernon - James, Frank

Track Aware  12 students

Arrowsmith - Reading, Bob
Brazeau Regional - Allchurch, Louise
Brazeau Regional - Drebert, Karen
Cowichan - Huet, Denis
Duncan - Phillips, Tina
Golden and District - Ringer, Dawna-La
Klondike SAR - Theriault, Michelle
Lesser Slave Lake - Cottingham, Misti
Mission - Laurier, Michelle
Princeton - Rorvik, Randy
Salt Spring - Butler, Mike
Whitecourt - Hodgsteen, Rory

Tracker I  16 students

Arrowsmith - Reading, Bob
Barriere - Hockey, Tim
Barriere - Lyons, Catharine
Klondike SAR - Michael, Pat
Parkland SAR - Hebert, Michelle
Princeton - Powell, Arnie
Princeton - Rytkonen, Peter
Shuswap - Bromley, Girish
Shuswap - Forsythe, Leneaya
Shuswap - Meunier, Roger
Shuswap - Pack, Jordon
Shuswap - Shaw, Donna
Vernon - Carnochan, Kelly
Vernon - Hughes, Shawn
Vernon - Lindley, Dodie
Vernon - Riedler, Adi

Tracker I (Recertified)  1 student

100 Mile SAR Tucker, Elaine


Tracker II  6 students

Alberni Valley - Horvath, Larry
Duncan Walter - Gardinier, Tania
Hinton - Grimley, Paul
Hinton - Grimley, Patricia
Parkland SAR - Eccleston, Aaron
Terrace - Earl, Linda